1. Grafické studio
  2. Letterpress studio Tiskovna Liberec

Tiskovna Liberec.

Nové letterpress studio z Liberce. Baví nás práce s papírem a snažíme se udržet tiskařské řemeslo v dnešním digitálním světě. Jste milovníci papíru stejně jako my? Doufáme, že jo!

Ochutnávka z Tiskovny

Naše nejnovější produkty

O naší Tiskovně

Jako ve filmech, i projekt Tiskovny začal v garáži. Začal… on v garáži je vlastně dodnes 🙈 V dílně trávíme spoustu času, protože tisknout na knihtisku opravdu není jen o stisknutí jednoho tlačítka. Stroj vyžaduje mnoho zkušeností, praxe a notnou dávku trpělivosti. Ne vždy se nám vše povede, ale když držíte v ruce hotový produkt, velice rychle zapomene na tu dřinu, která pro něj byla zapotřebí.

Nové místo, nový začátek a také nové jméno. Vítej doma, Nikki!
Nové místo, nový začátek a také nové jméno. Vítej doma, Nikki!
Tiskař Marek Kotrouš
Tiskovna Liberec
Marek ve střehu s rukou na spojce, kdyby bylo potřeba stroj rychle zastavit.

Jak funguje knihtisk?

Knihtisk má dlouhou historii. Jeho vznik se datuje k roku 1447 a je spjat se jménem Johanna Gutenberga. Od té doby ušel knihtisk velkou cestu, dokud samotnou technologii nevystřídaly vyspělejší tiskárny a vývoj se nezastavil v podobě, jak knihtisky známe dnes.

Knihtisků je více druhů. Adast Grafopress, který vznikl z originálu od firmy Heidelberg, funguje následovně. Papír umístěný na nakladači je pomocí savek přenesen do tiskových ramen, ty má knihtisk celkem dvě. Ramena papír odnáší na tiskový stůl, který se blíží k raznici, na které už je naválena jedna barva. Tu nanesly barevnicové válce v době, kdy si rameno bralo papír. Knihtiskový stůl se blíží k raznici, dokud se raznice na papír neobtiskne. Pak už se stůl od raznice začíná vzdalovat a rameno potisknutý papír odnáší na odkládací stůl. Ve stejné době však už druhé odnáší další papír k raznici a celý proces tisku se opakuje.

Raznice přáníčka Tiskovna Liberec
Raznice přáníčka Tiskovna Liberec
Takto vypadá fotopolymerní raznice pěkně zblízka. Jedna taková vydrží zhruba na 1 000 ks. Pak už fotopolymer ztrácí svou výšku a tisk přestává být ostrý.
presun-stroje-tiskovny
Přesun našeho knihtiskového stroje z Rovenska pod Troskami do naší první dílny Tiskovny.

Jaké služby Tiskovna nabízí?

V Tiskovně jsme schopni vyrobit celou řadu produktů, od stylových čumkart až po stylové korporátní PFka. Umíme vysekávat štítky, tisknout na ubrousky, vyrábět pohledy, visačky, podtácky nebo také celé sady pro svatebčany od oznámení až po pozvánky na svatební obřad. Je toho spoustu, proto pokud máte konkrétní představu o vašem produktu, neváhejte se na nás obrátit. Rádi se s Vámi sejdeme a o projektu si můžeme společně promluvit.

Ražené vizitky na knihtisku
Vytištěné vizitky cestovní kanceláře na knihtiskovém stroji
Rameno odkládá další kus vizitky na odkládací stůl. V ten samý moment si druhé rameno bere další kus papíru a hurá do stroje!
Knihtisk Grafopress Adast Tiskovna Liberec
Knihtisk Grafopress Adast Tiskona Liberec
Fotopolymerní raznice v našem knihtisku. Jedna raznice razí vždy jednou barvou. Pokud tedy chcete tisknout více barvami, musí přání strojem projet víckrát. Na obrázku zrovna tiskneme narozeninovou variantu v modrém odstínu.

Tiskové formy

Dříve se k tisku používala litinová písmena – litéry. Ty už jsou dnes spíše vzácností, protože s příchodem digitální technologie litéry často končily ve sběrných dvorech. Dříve tiskárny zaměstnávaly sazeče, kteří zrcadlově vyskládali třeba i celé knihy do tiskových rámů. Jakmile se tisk dokončil, sazeči pak museli litéry z rámu, písmenko po písmenku roztřídit. Abychom dnes mohli tisknout vlastní návrhy připravené v počítači, používají se fotopolymerní desky. Fotopolymer je deska s vrstvou, která je vysoce citlivá na světlo. Návrh raznice se musí vytisknout na osvitový film, který se přiloží k desce, a ta je následně osvícena. Jakmile se deska osvítí, části, které nebyly ochráněny filmem, jsou světlem zapečeny. Zbylý fotopolymer se vymyje až na hliníkovou destičku fotopolymeru a na desce tak zůstane jen navržená tisková raznice. Hliníková destička s raznicí se pak už jen podlepí a umístí na desku upevněnou v tiskovém rámu. Tadá! Důležité však je si uvědomit, že jedna raznice = jedna barva.

Pokud se o Tiskovně chcete dozvědět více, neváhejte navštívit internetové stránky 👇

Můžu nějak pomoci?

Jsem Marek Kotrouš – jeden ze zakladatelů mavebu. Grafickému designu se věnuji mnoho let, během kterých jsem pro klienty vytvořil stovky gigabajtů dat, které pomohly na jejich cestě k lepší vizuální komunikaci.

Domluvte si se mnou schůzku, během které společně probereme možnosti, kde by právě vám mohla spolupráce s naším grafickým studiem pomoci.